Trasa środkowa

Zaproponujemy niżej kilka możliwości:
Schynige Platte (1967 m n.p.m.). Punkt widokowy, z którego rozciąga się klasyczna panorama Jungfrau i doliny Landerbrunnen. Wycieczka trwa około 4 godzin, z czego 2 godziny podróży kolejką zębatą odjeżdżającą ze stacji w Wilderswil (12 odjazdów dziennie). Ze stacji końcowej (jest tu ogród alpejski i świetnie usytuowany taras widokowy) można wejść na pobliski szczyt Schynige Platte (2067 m n.p.m.).
Wodospady Trummelbach. Można się wybrać samochodem. Wyjazd z Interlaken drogą na Grindewald. Przy rozwidleniu w Zweilutschinen należy skręcić w dolinę Interbrunnen. W tym miejscu na wprost panorama szczytów Jungfrau i Mittaghorn-Gorsshorn. Z leżącej w dolinie wioski Landerbrunnen odchodzi kolejka linowa do Murren. Tu znajduje się wodospad Stanbach. Z Murren pieszo można dotrzeć też do wodospadów Trummelbach.

Grindewald
Grindewald

GRINDEWALD (kanton Berno, 3,5 tys. mieszkańców, 1057 m n.p.m.). Odległości — Interlaken 20 km.
„Wioska lodowców” i jedna z najbardziej znanych miejscowości wysokogórskich Alp. Grindewald zasługuje w pełni na swoją nazwę — jęzory lodowca Obergletscher i Untergletscher docierają prawie do południowego krańca osady. Ponadto Grindewald jest jedyną miejscowością wysokogórską Jungfrau dostępną samochodem. Dysponuje świetnymi trasami narciarskimi i wyciągiem krzesełkowym. Jest rajem dla alpinistów — szczyty Wetterhorn (3701 m n.p.m.), Schreckhorn (4078 m) i Eigeru (3979 m).
Z Grindewald można się wybrać na Jungfraujoch (najwyżej położona stacja kolejowa świata). Wycieczka bardzo atrakcyjna ale i kosztowna. Warto również przy pomocy wyciągu krzesełkowego dostać się na First — dogodny punkt widokowy.
Powrót do Interlaken tą samą drogą. Polecamy również wycieczkę w kierunku zachodnim, wokół jeziora Thun.

OBERHOFEN (kanton Berno, 2 tys. mieszkańców, 561 m n.p.m.). Odległości — Interlaken 18 km.
Zamek wznosi się tuż nad jeziorem Thun, naprzeciw szczytów alpejskich. Obecnie znajduje się w nim filia Muzeum Historycznego Berna, w którym wystawione są meble stylowe i eksponaty sztuki ludowej. Budynki zamkowe wzniesione w XII w. przebudowane zostały w XVII i XIX wieku. Jedną z atrakcji Oberhofen jest wspaniały park krajobrazowy rozciągający się nad brzegami jeziora.

Następnie mijamy Thun i dojeżdżamy do Spiez, skąd można dotrzeć do:
KANDERSTEG (kanton Berno, 1 tys. mieszkańców, 1200 m n.p.m.). Odległości — Interlaken 43 km, Thun 3,5 km.
Etap na drodze do przełęczy Gemmi (2316 m n.p.m.), znany również entuzjastom turystyki górskiej (przejście między Oberland a Wallis) i narciarstwa. Kandersteg dysponuje trzema wyciągami orczykowymi i kolejką linową. Znaczenie wioski wzrosło z chwilą wybudowania tunelu Lotschberg (długości 14,5 km — łączy Berno z doliną Rodanu). Do Spicz powracamy tą samą drogą. Ze Spicz jedziemy na południe doliną Simental — najdłuższą w Alpach Berneńskich.
Saanen — ośrodek sporów zimowych. Tuż obok znajduje się drugi ośrodek: