NEUCHATEL (kanton Neuchatel, 36 tys. mieszk., 440 m n.p.m.). Odległości — Berno 46 km, Biel 31 km, Lozanna 70 km.
Ośrodek przemysłowy, produkcja zegarków i siedziba uniwersytetu (zał. 1866 r.). Neuchatel posiada również liczne zabytki, wśród których wyróżniają się XIII-wieczna kolegiata i XV-wieczny zamek. Interesująca jest historia miasta. Napoleon przyznał je w 1803 roku marszałkowi Berthier w nagrodę za zasługi wojenne. Gdy Neuchatel wstępowało w 1815 roku do Konfederacji, znalazło się w ciekawej sytuacji prawnej. Prawa do miasta rościli sobie dawny właściciel — król pruski i książę Neuchatel — Berthier. W 1857 roku król pruski zgodził się wreszcie uznać niezależność Neuchatel zachowując jednak tytuł książęcy! Miasto znane jest z odbywających się co roku na jesieni świąt winobrania.
Z Neuchatel proponujemy wycieczkę do La Chaux de Fonds i Le Locie — kolebki zegarmistrzowstwa. Po wyjeździe z miasta rozległa panorama na jezioro i Alpy.
ROSEUX — osiedle przemysłowe, zamek z XVI w.
Docieramy do La Chaux de Fonds, centrum produkcji zegarków, które wykonuje w mieście około 600 przedsiębiorstw i warsztatów. Zaczęło się od naprawy zegarka. Pewien podróżny zlecił reperację cennego zabytku uczniowi kowala z małej wioski w okolicy Le Locie — Le Sagne. Daniel Jean Richard nie tylko wywiązał się z zadania, ale podpatrzył konstrukcję zegarka i założył własny warsztat wytwórczy w Le Locie. Z czasem wyrób zegarków stał się głównym przemysłem ubogiej Jury. Głównymi ośrodkami są Le Locie, La Chaux de Fonds, Biel, Neuchatel. Przemysł, który oparł swoją światową renomę na precyzji chałupniczej produkcji (do tej pory spora część zakładów specjalizuje się w produkcji zegarków na zamówienie) musiał obecnie przystosować się do wytwórczości seryjnej. Konkurencją jest bowiem tani zegarek japoński, który nie ustępuje szwajcarskiemu w dokładności.
Miasto zostało całkowicie odbudowane na planie geometrycznym („po amerykańsku” — jak twierdzą mieszkańcy) po wielkim pożarze 1794 r. Istnieje tu muzeum zegarków (Musće d’Horlogerie) mieszcząc się w szkole zegarmistrzowskiej. W La Chaux de Fonde urodził się E. Jeanneret bardziej znany jako Le Corbusier.
Do Neuchatel wracamy tą samą drogą. Wzdłuż zachodniego brzegu jeziora jedziemy na południe.
Colombier – zamek z XV w.
Bouchy — muzeum wina.
Yverdon — zamek Zahringen. Wjeżdżamy na Nizinę Orbe. Jest to żyzna kraina rolnicza sięgająca prawie aż do Lozanny. W mieście tym trasa jurajska łączy się z trasą główną biegnącą do Genewy.