Turystyczna trasa północna

SZAFUZA (kanton Szafuza, 38 tys. mieszk. 397 m n.p.m.). Odległości — Konstancja 46 km, Zurych 46 km.
Stolica kantonu o tej samej nazwie. O karierze miasta zadecydowało polóżenie w sąsiedztwie wodospadów Renu. Flisacy składowali w tym miejscu towary, a wkrótce osiedlili się i kupcy. Dzisiaj energia wodna stanowi podstawę bujnie rozwijającego się przemysłu (mechanicznego, elektrycznego i włókienniczego).
Kościół Wszystkich Świętych (Munster): XI-wieczna absyda romańska zbudowana na planie bazyliki. Wysokie kolumny podtrzymują drewniany sufit. Obok kościoła zachował się fragment dawnego klasztoru — XIII wieczny krużganek. Na pobliskim podwórzu stoi tzw. dzwon Schillera.
Wycieczka do wodospadów Renu:
Są to największe wodospady w Europie. Ren w tym miejscu ma 150 m szerokości. Woda spada z wysokości 21 m, tworząc widok o niezapomnianym wrażeniu.
Z Szafuzy powracamy tą samą drogą do trasy głównej.

Zurych
Zurych

ZURYCH (435 tys. mieszk. 411 m n.p.m.).
Odległości — Bazylea 84 km, Lucerna 53 km, Szafuza 55 km.
Największe miasto Szwajcarii a zarazem najważniejszy ośrodek przemysłowy i handlowy. Zurych posiada również międzynarodowy dworzec kolejowy i międzykontynentalny dworzec lotniczy Kloten. W czasach rzymskich istniała tu osada o nazwie Turicum. Do Federacji Szwajcarskiej przystąpił Zurych, już jako miasto, w 1315 roku. W końcu XV wieku najbardziej znanym mieszkańcem miasta stał się Urlich Zwingli, proboszcz z Glaris. W wieku 22 lat wystąpił przeciwko służbie zaciężnej i przekupstwu urzędników. W 1523 roku Rada Zurychu wypowiedziała się za poglądami Zwinglego. Wkrótce zniesiono pielgrzymki, procesje i zamknięto klasztory. W 1531 r. wybuchła wojna katolickiej koalicji (Lucerna, Schwyz, Uri, Unterwalden, Zug) z protestanckim Zurychem. Zwingli poniósł śmierć pod Kappel. Intensywny rozwój Zurychu rozpoczął się stosunkowo niedawno. Jeszcze w 1800 roku miasto liczyło mniej niż 20 tys. mieszkańców. W 1854 roku powstała tu politechnika, co poważnie podniosło znaczenie miasta. W tej chwili jest to poważny ośrodek przemysłowy, kulturalny i naukowy.
Stare miasto — dzielnica leżąca między Bahnhofstrasse a rzeką Limmat. Stanowi miejsce spotkań artystów i młodzieży. Co wieczór w maleńkich lokalikach starego miasta można znakomicie i tanio zabawić się i zjeść. Specjalnością wielu lokali są ślimaki.
Katedra (Grossmunster). Budowla z XI wieku wzniesiona, jak głosi podanie, na miejscu kolegiaty ufundowanej przez Karola Wielkiego. Fasadę obramowują dwie wieże. Na jednej z nich znajduje się posąg Karola Wielkiego. W oknach wspaniałe witraże wykonane przez Giacomettiego (1932 r.).
Fraumunster — kościół wybudowany w wiekach XII i XV na miejscu dawnego klasztoru żeńskiego założonego w 853 roku przez Ludwika Niemieckiego. W kościele znajduje się pięć wspaniałych witraży — dzieło Chagalla (podobno jedyne poza Niceą).