Narodowe Muzeum Szwajcarskie (Schweizerisches Landsmuseum). Zbiory obrazują dzieje cywilizacji helweckiej — od czasów prehistorycznych po XVIII wiek. Składają się na nie kolekcje etnograficzne z całej Szwajcarii, wspaniałe egzemplarze sztuki religijnej średniowiecza, freski karolińskie, rekonstrukcje wnętrz z XVI i XVII wieku. Jedna z sal poświęcona jest militariom…
Muzeum Sztuki (Kunsthaus): kolekcja malarstwa szwajcarskiego (I piętro) i europejskiego (Picasso, Braque, Toulouse-Lautrec, Cezanne, Renoir, Degas i wielu innych). Muzeum posiada również zbiory dzieł Edwarda Muncha.
Muzeum Rietberg: muzeum mieści się w dawnej willi Wesendonck, pośród parku na wprost jeziora. Zawiera prywatną kolekcję zebraną przez barona von Heydt w ciągu jego podróży dookoła świata. Składają się na nią maski afrykańskie i dzieła sztuki Dalekiego Wschodu, Ameryki przedkolumbijskiej, Indii i Oceanii.
Muzeum Sztuki Użytkowej (Kunstgewerbemuseum): Najstarsze miejskie muzeum — 1875 r.
Wystawy sztuki stosowanej, architektury, grafiki, wzornictwa przemysłowego.
Jadąc dalej trasą główną skręcić możemy do leżącego nieco z boku:
AARAU (kanton Argowia, 18 tys. mieszk., 388 m n.p.m.).
Odległości — Baden 30 km, Bazylea 53 km, Zurych 48 km.
Stolica Argowii i jedno z najbardziej uprzemysłowionych miast szwajcarskich — Aarau nie jest natomiast zbyt zasobne w zabytki. Warto jednak spojrzeć na stare miasto z mostu na Aarze i przespacerować się po starych uliczkach. Fasady domów ozdobionych freskami, brązowe dachówki schodkowatych dachów związane są architektonicznie z długim okresem dominacji Berneńczyków. Nad miastem góruje XV-wieczny kościół parafialny i zameczek (najstarsza część pochodzi z XI w.), obecnie mieszczący muzeum miejskie (Museum Alt-Aarau). Biblioteka przechowuje Biblię Zwingliego z jego własnoręcznymi uwagami. Południowe krańce starego miasta zamyka potężna barama (Ober Turm — 62 m). W miejscowym muzeum sztuki eksponowane są zarówno prace artystów i plastyków szwajcarskich od XVII w. jak i dzieła Gaugina, Utrilla, Courbeta.
W połowie drogi między Zurychem a Aarau możemy skręcić w kierunku Baden, aby następnie przez Bazyleę i Solurę powrócić do trasy głównej. Droga prowadzi wzdłuż doliny rzeki Limmat.
BADEN (kanton Argowia, 15 tys. mieszkańców, 385 m. n.p.m.).
Odległości — Aarau 30 km, Lucerna 62 km, Zurych 22 km.
Miejscowość kuracyjna znana już w czasach rzymskich pod nazwą Aque Helveticae. Siarkowe wody Baden (19 źródeł) wykorzystywane są w leczeniu chorób dróg oddechowych i reumatyzmu. Baden jest również ośrodkiem przemysłowym (znany koncern BrownBoweri). W starej części miasta ruiny zamku Stein — dawnej fortecy wojsk habsburskich. Nad starym miastem góruje sylwetka kościoła parafialnego (Pfarrkirche) i ciekawej wieży miejskiej (Stadturn), pokrytej glazurowanymi dachówkami. Stąd można dojść do dawnego mostu krytego, przerzuconego przez rzekę Limmat. Po drugiej stronie rzeki wznosi się dawny Zamek Wójtowski (Landvogteilschloss). Mieści się w nim muzeum Argowii (kolekcja zbroi, antyków, zbiory etnograficzne).
Jadąc z Baden w kierunku Bazylei mijamy rzekę Aare, potem jedziemy drogą biegnącą doliną Renu.