Turystyczna trasa północna

BAZYLEA (kanton Bazylea, 220 tys. mieszkańców, 278 m n.p.m.).
Odległości — Berno 102 km, Interlaken 159 km, Lozanna 186 km, Zurych 84 km.
Drugie pod względem wielkości miasto szwajcarskie a zarazem wielki ośrodek handlowy, centrum przemysłowe i siedziba słynnego uniwersytetu. Bazylea znajduje się w miejscu styku granic Francji, Niemiec i Szwajcarii, na skrzyżowaniu ważnych dróg kontynentalnych. Miasto dzieli się na dwie części. Na wyższym, lewym brzegu rozłożyła się Wielka Bazylea (Gross-Basel) na niższym — Mała Bazylea (Klein­Basel).
Dzieje Bazylei („złotej bramy Szwajcarii”) sięgają czasów, gdy powstał nad Renem rzymski obóz wojskowy — Augusta Raurica. Pastorał w herbie miejskim przypomina czasy, kiedy rządził nim biskup — lennik Habsburgów. Sobór bazylejski obradujący w latach 1431-1447 usiłował pogodzić husytów z Kościołem. Skończyło się na ofiarowaniu tiary antypapieżowi Amadeuszowi VIII — księciu Sabaudii. Papież Pius II założył tutaj w 1460 roku uniwersytet, na którym wykładał między innymi prekursor Reformacji — Erazm z Rotterdamu. W 1501 roku Bazylea przystąpiła do Konfederacji Szwajcarskiej a w 1529 roku przyjęła protestantyzm.

Bazylea - Dworzec kolejowy
Bazylea – Dworzec kolejowy

Na zwiedzenie Bazylei przeznaczyć należy około 3 godzin.
Katedra (Munster): pochodzi z XII w., w XIV i XV wieku była rozbudowywana a w XIX odrestaurowana. Po lewej stronie romański portal św. Gaik (nad drzwiami — Dziesięć Panien Mądrych i Głupich, tympanon — Chrystus-Sędzia i Apostołowie). Z tarasu na tyłach katedry widok na Ren, Wogezy i Czarny Las. Fasada zachodnia: gotyckie rzeźby z XIII w. (Madonna z Dzieciątkiem, poniżej król Henryk — fundator katedry). Wewnątrz — romańskie kapitele, chrzcielnica (1465 r.), ambona (1486 r.) i późnogotycki chór. W pobliżu chrzcielnicy nagrobek Erazma z Rotterdamu.
Ratusz (Rathaus): z XVI wieku, odrestaurowany w XIX w. W podwórzu freski z XVII w.
Muzeum Kirschgarten (Museum Kirschgarten): mieści się w XVIII-wiecznym pałacyku, który zachował pierwotny kształt. Oryginalne wnętrza (m.in. kuchnia, buduary, salony). Na trzecim piętrze kolekcja starych zabawek.
Muzeum Sztuki (Kunstmuseum): jedno z najbogatszych w Europie. Znane zbiory malarstwa francuskiego (Picasso, Braque, Gris, Klee, Mondrian, Leger, Chagall).
Warto również przejść się ulicami starego miasta, aby zobaczyć patrycjuszowskie siedziby na Martinsgasse, kościół św. Leonarda (St. Leonard kirche) przy Barfusserplatz i XIII-wieczny kościół św. Marcina (St.-Martins-Kirche) blisko katedry. Z Bazylei drogą prowadzącą wzdłuż rzeki Birs jedziemy do Solury.