Turystyczna trasa północna

SOLURA (kanton Solura, 20 tys. mieszk. 426 m n.p.m.). Odległości — Bazylea 63 km, Berno 38 km.
W mieście tym 5.X.1817 roku zmarł Tadeusz Kościuszko.
Specyficzny charakter miasta związany jest z długotrwałym okresem wpływów francuskich. Rezydowali tu bowiem ambasadorzy Francji (1530-1792) wprowadzając obyczaje i lansując modę panującą na dworze burbońskim.
Katedra św. Ursusa (Kathedrale): imponująca budowla w stylu późnego baroku, dzieło architektów tessyńskich. Wnętrze kościoła zaskakuje harmonijną prostotą, sprzeczną z bogactwem stylu barokowego. Jedynymi ozdobami są marmurowa ambona, malowidła chóru i nawa poprzeczna.
Polskiego turystę zainteresuje przede wszystkim ekspozycja w Muzeum Kościuszki.
Z Solury powracamy na trasę główną i jedziemy w kierunku Berna. Istnieje również druga możliwość: z Solury przez Biel, Neuchatel, Grandson do Lozanny, gdzie to odgałęzienie łączy się z trasą główną.
Przedstawiamy kolejno obie możliwości.

Berno - Parlament
Berno – Parlament

BERNO (kanton Berno, 170 tys. mieszk., 548 m n.p.m.). Odległości — Bazylea 102 km, Interlaken 55 km, Genewa 154 km, Zurych 128 km.
Siedziba władz federalnych (od 1848 r.), nie jest jednak oficjalną stolicą Szwajcarii. Historia Berna sięga XII-tego wieku. Założycielem był książe Bertold V z dynastii Zahringen.
Miasto przeżyło prawdziwy rozkwit między XIV a XVI-tym wiekiem prowadząc politykę ekspansji na wielką skalę.
W XV w. Berno zdobyło Argowię, sięgając tym samym po dolny brzeg rzeki Reuss. Odegrało przodującą rolę w czasie wojen burgundzkich. W XVI w. po aneksji krainy Waadt i Gruyere, Berno osiągnęło szczyt swej potęgi.
Po zaparkowaniu samochodu na Bundesplatz lub Barenplatz możemy rozpocząć zwiedzanie miasta, na co przewidzieć trzeba około dwóch godzin.
Marktgasse: główna ulica starego miasta, panuje na niej ożywiony ruch, upiększają ją liczne stragany kwiaciarzy i eleganckie sklepy. jednolitość architektoniczną nadają jej domy (XVII i XVIII wiek) z arkadami i podcieniami. Na końcu Marktgasse widoczna słynna Wieża Więzień (Kafigturm) — tu kiedyś kończyło się miasto.
Wieża zegarowa (Zeitglocken): budowla pochodzi z XII wieku, natomiast zegar z ruchomymi figurkami z 1530 r. Mechanizm działa bezbłędnie do dzisiaj!
Kramgasse: przedłużenie Marktgasse. Ładne domy z wieżyczkami i fantazyjnymi wykuszami. Wzdłuż ulicy: fontanna Zahringen (uzbrojony niedźwiedź z flagą dynastii Zahringen w łapie), dalej fontanna Samsona i fontanna Sprawiedliwości.
Most na Nydegg (Nydreggbrucke): Przedłużenie Gerechtiggasse. Uroczy widok na dzielnice przybrzeżne i zalesione wzgórza.
Fosa z niedźwiedziami (Barengraben): niedźwiadki są symbolem miasta i ulubieńcami jego mieszkańców. Jeden z mieszkańców ufundował im nawet wieczystą rentę! Wracając na Kramgasse skręcamy w lewo w Kreuzgasse i docieramy do katedry.