Turystyczna trasa północna

Kościół Franciszkanów (Eglise des Gardeliers): klasztor wybudowała pierwsza wspólnota franciszkańska w XIII w. Wkrótce zasłynął dzięki warsztatom introligatorskim i z powodu bogatych zbiorów bilioteki. Zatrzymywali się tutaj cesarze, papierze i książęta. Budynki klasztorne uległy przebudowie w XVIII w. i otrzymały wówczas obecny kształt. Wewnątrz zwraca uwagę piękny tryptyk ze złoconego i rzeźbionego drzewa (pierwsza kaplica na prawo od wejścia) z 1513 roku.
Droga na południe biegnie teraz wzdłuż jeziora Gruyere, omijając pasterską krainę o tej samej nazwie.

LOZANNA (kanton Waadt, 130 tys. mieszk., 485 m n.p.m.). Odległości — Bazylea 188 km, Berno 93 km, Genewa 61 km.
Ośrodek turystyczny o znaczeniu międzynarodowym oraz centrum handlowe (targi wrześniowe — tzw. „Comptoir”). Targi te to jedno z najbardziej atrakcyjnych widowisk w Szwajcarii. Co roku prezentowany jest jeden kraj. Co roku (w październiku) odbywają się w Lozannie festiwale włoskiej muzyki operowej. Lozanna jest również siedzibą uniwersytetu, założonego w 1537 roku.
Najstarsza część miasta (Mont Jorat) powstała wokół rzymskiej warowni (Losanna). Pod koniec VI w. przybył do miasta pierwszy jego biskup — św. Maire. Już w VIII w. w Lozannie była katedra. Mimo panowania zakonów i księcia-biskupa Reformacja odniosła całkowite zwycięstwo wśród mieszkańców. W 1536 roku miastem zawładnęli Berneńczycy.

Lozanna
Lozanna

Miasto zbudowane jest na wzgórzach wznoszących się piętrowo z nad brzegów jeziora. Zwiedzanie Lozanny, zwłaszcza starego miasta, połączone będzie ze wspinaczką wąskimi uliczkami i stromymi schodami.
Katedra (Cathedrale): jest to najstarsza budowla gotycka Szwajcarii (zbudowana w XII w.). Stylem zbliżona jest do wielkich katedr francuskich. Starsze części noszą jeszcze ślady pierwotnych romańskich założeń. Na szczególną uwagę zasługuje portal Montfalcon (z XVI w.) nad którym znajduje się XIII-wieczna rozeta (9 m średnicy). Wnętrze katedry bardzo niskie (18 m wysokości przy długości nawy 100 m) odznacza się niezwykłą harmonią. Przy południowej części placu katedralnego znajduje się była rezydencja biskupów (obecnie muzeum historyczne Starej Lozanny).
Muzeum Sztuki (Musee des Beaux-Arts): zbiory malarskie obejmują przede wszystkim dzieła artystów szwajcarskich. Są jednak również prace Courbeta, Cezannea, Bonnarda, Renoira, Degasa i innych.

Okolice Lozanny:
Le Signal : położony o 25 min. od miasta punkt widokowy (643 m) na Jurę, Sabaudię i Alpy Fryburskie.
Ouchy: dawna osada rybacka, dzisiaj ośrodek wypoczynkowy Lozańczyków i punkt wypadowy wycieczek statkiem po jeziorze Genewskim.
Jezioro Genewskie liczy 72 km długości, 8-13 km szerokości, ma średnią głębokość 310 m i 580 km2 powierzchni. Jezioro Genewskie jest największe z jezior szwajcarskich. Duża część południowego brzegu należy do Francji, granica państwowa przebiega środkiem jeziora. Wschodni brzeg — wyższy, ma charakter alpejski (blisko stąd do najwyższego masywu Europy — Mont Blanc). Najłagodniejszy klimat panuje na obszarze między Vevey a Montreux. Jest to tzw. Riwiera Szwajcarska. Część jeziora znajdująca się między Genewą a Yvoire nosi nazwę „Małego Jeziora” (w przeciwstawieniu do „Wielkiego Jeziora” obejmującego resztę). Powietrze nad jeziorem Genewskim znane jest ze swej przejrzystości, w tle zarysowują się ostro kontury Alp Sabaudzkich. Przejżdżka po jeziorze możliwa jest o każdej porze roku stateczkami „Compagnie Generale de Navigation Sur Le LIC Leman” proponującymi m.in. kurs po „Małym Jeziorze” (odjazd z Genewy) i po „Wielkim jeziorze” (odjazd z Lozanny-Ouchy).
Z Lozanny jadąc wzdłuż Jeziora Genewskiego docieramy do Morges.