Turystyczna trasa północna

MORGES (kanton Waadt, 8,5 tys. mieszk., 277 m n.p.m.). Odległości — Genewa 50 km, Lozanna 11 km.
Kiedyś ważny port śródlądowy, pośredniczący w handlu. Obecnie Morges jest miejscowością turystyczną i ośrodkiem uprawy winorośli. Polakom Morges kojarzy się z postacią Ignacego Paderewskiego, pianisty i polityka z okresu międzywojennego, który miał tutaj swoją rezydencję.

Drogą biegnącą dalej wzdłuż jeziora Genewskiego docieramy do:
NYON (kanton Waadt, 8 tys. mieszk., 408 m n.p.m.).
Odległości — Genewa 23 km, Lozanna 38 km.
Istniało już w czasach panowania rzymskiego; w XVI wieku Nyon zostało zajęte przez Berneńczyków. Nyon zachowało wyjątkowo jednolity charakter średniowiecznej zabudowy, stare fortyfikacje i XII-wieczny zamek (restaurowany w XVI wieku). Istnieje tutaj unikalne muzeum Jeziora Genewskiego, w którym eskponowane są makiety statków używanych w różnych epokach do żeglugi jeziornej.

Jezioro genewskie
Jezioro genewskie

COPPET (kanton Waadt, 800 mieszk., 380 m n.p.m.).
Odległość — Genewa 14 km.
Urocza miejscowość nad brzegami jeziora Leman, składa się głównie z Grande Rue zabudowanej XVI-wiecznymi domami z arkadami i z zamku. Stanowił on własność słynnego bankiera i rezydencję jego córki — pani de Stael. Po wypędzeniu z Francji zamierzała ona stworzyć tu wspólnotę antybonapartystowskich intelektualistów. Gościła m.in. Sisimondiego, Benjamina Constant, Schlegla i panią Recamier. Wewnątrz pałacu pokój pań de Stael i Recamier, salony, biblioteka. W skrzydle północnym mieści się ciekawe muzeum „Szwajcarów w Służbie Obcej”.

GENEWA (180 tys. mieszk., 375 m n.p.m.).
Odległości — Berno 153 km, Interlaken 209 km, Lozanna 61 km, Montreaux 86 km.
Charakterem zupełnie niepodobna do miast szwajcarskich. Trzecie pod względem liczby mieszkańców miasto Szwajcarii, jest centrum o międzynarodowym znaczeniu. Przebywa tu ogromna liczba obcokrajowców, co nadaje miastu specyficzną atmosferę. Pierwszym dziejopisem Genewy był… Juliusz Cezar. Po Rzymianach panowali tu kolejno władcy burgundzcy, następnie frankońscy, potem król Burgundii i na koniec cesarz niemiecki. Od 1519 roku miasto związane jest z Konfederacją. Twórcy kościoła kalwińskiego Kalwin i Farel uczynili z Genewy „Rzym protestantyzmu”. Przyjęli hugonotów francuskich i szkockiego kaznodzieję Johna Knoxa. W 1602 roku miasto obroniło swoją niezależność po ciężkiej walce z władcą Sabaudii. Od XVIII w. następuje rozkwit życia intelektualnego. Z Genewy pochodzą baron Necker, pani de Stael, pani d’Epinay, odkrywca Alp, etnograf de Saussure, wreszcie sam J.J. Rousseau. W epoce Cesarstwa Genewa stała się stolicą departamentu Leman. W 1815 roku weszła w skład Federacji Helweckiej.