Na zwiedzenie miasta należy przewidzieć około trzech godzin. Polecamy szczególnie wiosnę lub lato ze względu na urok parków i jeziora.
Katedra św. Piotra (Cathedrale St. Pierre): budowana od X do XIII wieku. W 1536 roku zamieniona została na zbór protestancki. Neoklasycystyczny portal dobudowany został w XVIII wieku. Wnętrze katedry jest surowe i pozbawione w dużej mierze pierwotnego wystroju.
Ratusz (Hotel de Ville): zbudowany w XVI w., w stylu renesansowym. Posiada niespotykaną osobliwość w postaci rampy, sięgającej trzeciego piętra, a przeznaczonej dla jeźdźców i lektyk. W ratuszu 22 VIII 1864 roku została podpisana pierwsza konwencja genewska.
Pomnik Reformacji (Monument de la Reformation): prosta ściana monumentalnych wymiarów (ponad 100 metrów długości) na tle której kolosalne sylwetki prekursorów protestantyzmu. Płaskorzeźby ilustrują dzieje Reformacji. Z przodu herb Genewy — pół-orzeł cesarski i złoty klucz biskupi między niedźwiedziem berneńskim i szkockim lwem.
Idąc ulicą de L’Hotel de Ville dotrzemy do Grande Rue, gdzie w domu z numerem 40 urodził się w 1712 roku Jan Jakub Rousseau, syn zegarmistrza genewskiego. Spadzistą rue de la Terrasse dojdziemy do Place Neuve (Nowego Placu). Przy placu mieszczą się kolejno: konserwatorium muzyczne, Teatr Wielki, muzeum Rath (we wrześniu wspaniała wystawa zegarków i biżuterii). Za promenade Des Bastions wznoszą się budynki Uniwersytetu założonego przez Kalwina. W bibliotece uniwersyteckiej mieści się muzeum Rousseau (rękopisy, pamiątki) i sala poświęcona dziejom Reformacji. Wracając na place Neuve możemy skierować się ulicą de la Corraterie do nadbrzeża Rodanu oraz dojść do mostu Mont Blanc i pomnika J.J. Rousseau. O kilka kroków od mostu zobaczymy posąg Karola II Brunszwickiego — dobroczyńcy miasta. Rue Mont Blanc i jej przedłużenie quai Wilsona zaprowadzi nas do ciągu trzech uroczych parków — Mant Repos, La Perle du Lac i Villa Bartou. Trzeba się przejść Rue Mont Blanc, aby na przestrzeni kilku kilometrów zobaczyć największą w Szwajcarii wystawę — w tysiącach okien — jej przemysłu zegarmistrzowskiego i wyrobów jubilerskich. Po drugiej stronie mostu Mont Blanc (200 m długości) znajduje się uroczy ogród Angielski (Jard in Anglais).
Wybrzeżem Gustave Ador dotrzemy do parku la Grange, gdzie znajduje się najpiękniejszy ogród różany Szwajcarii (okres rozkwitu — połowa czerwca). Pośrodku jeziora Genewskiego słynna Jet d’Eau, największa na świecie fontanna, której strumień wody tryska na wys. 150 m. Ciężar wody unoszącej się nieprawdopodobnie szybkim ruchem w powietrze wynosi około siedmiu ton!